Novinky & Aktualizácie

Akcia na OSB3 dosky
 
 

Použitie OSB dosiek:

Podlaha z OSB dosiek:

Ideálny podklad na podlahu z OSB dosiek je drevený rošt. Rošt pozostáva z drevených hranolov, vzdialených od seba 40cm, vyrovnaných do roviny. Hrúbka OSB dosky je podmienená výberom vrchnej vrstvy podlahy. Pokiaľ je jediná vrstva podlahy iba OSB doska položená na hranoloch je potrebné použiť hrúbku dosky aspoň 22mm so systémom spoju perodrážka. Takéto použitie je veľmi zriedkavé, nakoľko sa používa dvojité kladenie OSB dosiek alebo vrchná vrstva s plávajúcej podlahy. V takom prípade môže byť spodná vrstva aj s rovnou hranou a hrúbka OSB dosky môže byť menšia. Všetky spoje musia byť orientované na hranoloch a dosky sa prichytia na drevený rošt vhodnými skrutkami do dreve, aby sa zamedzilo pohybu OSB dosiek na rošte. Nesmieme zabudnúť ani na dilatačné špáry. Na takto položenú prvú vrstvu kladieme ďalšiu vrchnú vrstvu OSB dosiek alebo plávajúcu podlahu s vhodným podkladovým materiálom, aby sa zabezpečila dostatočná zvuková izolácia.

Tip: - prázdnu plochu pod OSB doskami, medzi hranolmi podkladového roštu môžte vyplniť sklenou vatou alebo polystyrénom, čím vytvoríte tepelno izolačnú vrstvu s výbornými akustickými vlastnosťami

 

Fasáda z OSB dosiek:

Je jednou z alternatív vhodných na rekonštrukciu fasád starých rodinných domov. Takýmto postupom dokážeme vyrovnať aj veľmi nerovnomerné omietky starých domov, bez nutnosti zosekávania pôvodnej omietky. Na starú omietku pripevníme drevený rošt v rozostupe hranolov cca. 60cm od seba, rošt zarovnáme do roviny pomocou vodováhy. Na zhotovený rošt priskrutkujeme OSB dosky o hrúbke min. 12mm. Priestor medzi stenou a OSB doskami je vhodné vyplniť sklenou vatou alebo polystyrénom, čím zabezpečíme dodatočné zateplenie stavby. Pred nanášaním lepidla, prípadne omietky nesmieme zabudnúť na penetráciu OSB dosiek, aby nedošlo postupom času k nadúvaniu alebo krúteniu, spôsobené poveternostnými vplymi a vlhkosťou.